Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbudowa nigeryjskiej armii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 stycznia 2016

W najbliższych latach liczebność nigeryjskich wojsk lądowych ma podwoić się.

Nigeria zamierza podwoić liczebność wojsk lądowych, aby skutecznie przeciwstawić się rosnącym w siłę organizacjom ekstremistycznym / Zdjęcie: MO Nigerii

Rozbudowa struktury wojsk lądowych ma być jednym ze sposobów na przywrócenie spokoju w kraju, który od lat pogrążą się w konflikcie wewnętrznym. Szef sztabu nigeryjskiej armii, generał Tukur Buratai poinformował, że podległe mu wojska zwiększą swoją liczebność z nieco ponad 100 tys. do ok. 209 tys. żołnierzy. Wojskowy nie podał przy tym dokładnego terminu realizacji tych panów. W br. armia Nigerii ma zostać zasilona ok. 12 tys. nowych wojskowych.

Jednym z etapów rozbudowy nigeryjskich wojsk lądowych jest utworzenie 2 nowych jednostek: 8. Dywizji Piechoty, która będzie stacjonować na północnym-wschodzie kraju, a także 6. Dywizji Piechoty, rozlokowanej na terenie Delty Nigru. Pierwsza z nich ma wzmocnić oddziały stacjonujące w rejonach atakowanych przez bojówkarzy organizacji islamistycznej Boko Haram. Z kolei druga będzie odpowiedzialna za ochronę roponośnych terenów wzdłuż atlantyckiego wybrzeża kraju (Pierwszy P18N w linii, 2015-09-10; Kłopoty nigeryjskiej floty, 2015-08-31).

W najbliższych latach głównym zadaniem nigeryjskich wojsk lądowych będzie przywrócenie pokoju w niestabilnej północno-wschodniej części kraju. Walki toczone z bojówkarzami Boko Haram i innych organizacji islamistycznych przekładają się bowiem na ogólny wzrost niepokojów społecznych i destabilizują kolejne rejony kraju. Działalność ekstremistów zagraża stałemu rozwojowi gospodarczemu kraju.

Paląca potrzeba rozwiązania tego problemu zmusza nigeryjskie władze do nawiązania współpracy polityczno-wojskowej z innymi państwami regionu, a także z zachodnimi sojusznikami, którzy wspierają Nigeryjczyków organizując szkolenia dla żołnierzy (Brytyjska misja szkoleniowa w Nigerii, 2015-12-22) i dostarczając niezbędne uzbrojenie (MRAP dla Nigerii, 2016-01-11; Druga partia Beryli dla Nigerii, 2015-08-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra