Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwecja wycofuje się z belgijskiego przetargu

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 11 lipca 2017

Szwedzka agencja ds. zakupów uzbrojenia (FMV) poinformowała, że wycofuje się z udziału w przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe dla Belgii.

Gripen E nie będzie oferowany Belgii jako nowy samolot wielozadaniowy / Zdjęcie: Saab

W opublikowanym oświadczeniu władze szwedzkiej agencji ds. zakupów uzbrojenia (FMV) informują, że: Belgia rozpoczęła proces przetargowy i zwróciła się do oferentów z prośbą o informację o cenach samolotów wielozadaniowych i kosztach ich eksploatacji. Ponieważ kontrakt ma być zawarty pomiędzy rządami, organem odpowiedzialnym za złożenie szwedzkiej oferty jest FMV.

Jednak Belgia pragnie również uzyskać znaczne wsparcie operacyjne ze strony państwa sprzedającego samoloty. Wymagałoby to szwedzkiej polityki zagranicznej i mandatu politycznego, które dzisiaj nie istnieją. Dlatego Szwecja i FMV nie chcą składać odpowiedzi na belgijskie zapytanie.

Przetarg trwa, a FMV nie będzie udzielać żadnych komentarzy.

Decyzji FMV nie komentują również przedstawiciele koncernu Saab – producenta samolotu Gripen E, który miał być zaoferowany Belgii (Oblot Gripena E, 2017-06-16).

W kwietniu z belgijskiego przetargu wycofał się Boeing, proponujący F/A-18E/F Super Hornet. Amerykanie twierdzili, że wymagania Belgii preferują inny samolot z USA – Lockheed Martin F-35A (Boeing wycofał się z belgijskiego przetargu, 2017-04-21). W tej sytuacji rozgrywka o zamówienie Brukseli rozstrzygnie się pomiędzy wspomnianym już F-35 (5,6 mld USD na kolejną transzę F-35, 2017-07-09) oraz francuskim Rafale (Rafale z Meteorami, 2017-04-28) i oferowanym przez W. Brytanię Eurofighterem (Niechciane austriackie Eurofightery, 2017-07-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.