Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajwan coraz bliżej zakupu fregat OHP

Marynarka wojenna, 02 września 2013

Władze Tajwanu podjęły w ostatnich dniach decyzję przybliżającą marynarkę wojenną tego państwa do zapowiadanego od dawna zakupu 2 ex-amerykańskich fregat typu Oliver Hazard Perry.

Marynarka wojenna Tajwanu ma obecnie 8 fregat typu OHP, zbudowanych w kraju przez China Shipbuilding Corporation na podstawie licencji uzyskanej od USA. Według obecnych planów władz w Tajpej, 2 ex-amerykańskie okręty miałyby zostać odebrane w 2015 / Zdjęcie: US Navy

O planach zakupu przez Tajwan ex-amerykańskich OHP mówiło się już od co najmniej roku Tajwan chce kupić 2 fregaty OHP, 2012-11-05). Ich wprowadzenie do służby miałoby pozwolić na wycofanie z linii kilku jednostek typu Knox (Chi Yang) oraz ogólne podniesienie potencjału bojowego marynarki wojennej tego państwa. Jest to już kolejna próba nabycia fregat tego typu (Kolejny sprzeciw Pekinu, 2012-04-23). Wcześniejsze blokowała ChRL.

W ostatnich dniach władze Tajwanu podjęły decyzję o zagwarantowaniu 187 mln USD w planach budżetowych na 2014 i 2015, które mają zostać przeznaczone na zakup wspomnianych okrętów. Co ciekawe, kwota ta jest nieco mniejsza od sugerowanej jesienią 2012. Wówczas mówiło się o potrzebie alokowania około 240 mln USD na realizację tych planów.

Co ciekawe, w przeszłości Tajwan rozważał zakup większej liczby OHP. Kilka lat temu mówiło się bowiem o możliwości wprowadzenia do służby nawet 8 fregat tego typu (Tajwan chce odkupić 8 fregat, 2010-01-12). Ostatecznie, względy ekonomiczne oraz polityczne, w postaci stanowczego sprzeciwu ChRL, spowodowały w chwili obecnej rozważane jest nabycie jedynie 2 z omawianych okrętów (Tylko dwie fregaty dla Tajwanu?, 2010-08-06).

Warto zaznaczyć, że poza samym zakupem wycofanych ze służby w US Navy fregat, część środków finansowych zostanie przeznaczona też na ich remont i częściową modernizację. Omawiane prace mają dotyczyć m.in. systemów łączności oraz kierowania uzbrojeniem.

Zakup 2 ex-amerykańskich fregat typu OHP jest elementem programu modernizacji i unowocześniania wyposażenia marynarki wojennej Tajwanu. Uzyskany w ten sposób wzrost potencjału bojowego tajwańskich okrętów pozwoli władzom tego państwa na prowadzenie skuteczniejszej polityki morskiej. W ostatnich latach, poza tradycyjną rywalizacją z ChRL (ChRL buduje nowy okręt desantowy, 2013-08-28), koncentruje się ona również na serii sporów terytorialnych na wodach mórz Wschodnio- i Południowochińskiego (Filipiny przesuwają wojska na zachód, 2013-07-29, Obama wzywa ChRL do rozwiązania sporów terytorialnych, 2013-07-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.