Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Carl Vinson w Wietnamie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 22 lutego 2018

Amerykański atomowy lotniskowiec USS Carl Vinson odbędzie historyczną wizytę portową w Wietnamie na początku marca.

USS Carl Vinson będzie pierwszym amerykańskim lotniskowcem od czasu wojny w Wietnamie, który wejdzie do jednego z portów morskich tego azjatyckiego państwa / Zdjęcie: Mass Communication Specialist 3rd Class Dylan M. Kinee, USN

Według portalu Defense News amerykański lotniskowiec USS Carl Vinson (CVN 70), typu Nimitz, wejdzie do wybranego portu morskiego w Wietnamie w pierwszych dniach marca. Wizyta okrętu będzie jednym z etapów rozpoczynającej się jutro operacji morskiej Pacific Partnership, której celem jest m.in. doskonalenie metod współpracy US Navy z siłami morskimi i rządami lokalnych partnerów w niesieniu pomocy humanitarnej w regionie.

Pierwsze doniesienia o przygotowywanej wizycie jednego z amerykańskich lotniskowców w Wietnamie pojawiły się już pod koniec stycznia (Amerykański lotniskowiec po raz pierwszy w Wietnamie, 2018-01-25). Znaczenia wizycie dodaje jej historyczny aspekt. Będzie to bowiem pierwszy przypadek w historii, kiedy amerykański atomowy lotniskowiec wejdzie do jednego z wietnamskich portów morskich i zarazem dowód na zacieśniającą się współpracę wojskową obu państw. W przeszłości podobne wizyty w Wietnamie odbywały mniejsze jednostki US Navy (USS Coronado z Cam Ranh, 2017-06-13; Historyczna wizyta okrętów USN w Cam Ranh, 2016-10-05).

USS Carl Vinson od kilku tygodni prowadzi działania operacyjne w rejonie odpowiedzialności 3., 5. i 7. floty US Navy. Okręt stoi na czele lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) nr 1 (Nowa misja CSG 1, 2018-01-05). Zespół uzupełniają dwa niszczyciele rakietowe USS Wayne E. Meyer (DDG 108, USS Wayne E. Meyer w Malezji, 2018-02-22) i USS Michael Murphy (DDG 112), typu Arleigh Burke (USS Michael Murphy dołączył do CSG 1, 2018-02-01) oraz krążownik USS Lake Champlain (CG 57), typu Ticonderoga (Podano przyczyny wypadku USS Lake Champlain, 2017-12-01). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.