Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Islamiści używają ppk TOW

Wojska lądowe, 11 czerwca 2015

Bojownicy Ad-Daula al-Islamijja użyli ppk TOW podczas walk o syryjskie miasto Palmyra, toczonych w maju z siłami rządowymi.

Syryjscy islamiści z dużą łatwością przejmują sprzęt wojskowy przekazywany umiarkowanym rebeliantom przez państwa zachodnie. Uzbrojenie jest następnie używane w walkach z siłami rządowymi / Zdjęcie: Ad-Daula al-Islamijja

W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia ukazujące bojowników Ad-Daula al-Islamijja podczas walk o syryjskie miasto Palmyra. Na udostępnionych materiałach widać wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW (Tube-launched, Optically-tracked, Wire-guided) użyte przez islamistów w trakcie starć z siłami reżimu Baszara al-Assada. Sprzęt zajęto najprawdopodobniej na żołnierzach Wolnej Armii Syryjskiej, dozbrajanych i szkolonych przez państwa zachodnie (Pierwsi rebelianci gotowi do szkolenia, 2015-03-28).  

Podobne zdjęcia publikowali w Internecie w przeszłości bojownicy lokalnej filii al-Kaidy, organizacji Dżabhat an-Nusra (Amerykańskie ppk w rękach islamistów, 2015-03-27). Amerykańskie uzbrojenie zostało użyte m.in. podczas walk z siłami rządowymi prowadzonymi w pobliżu stolicy kraju, Damaszku.  

Udokumentowanie i publikacja kolejnych przypadków użycia zachodniego uzbrojenia przez islamistów dodaje argumentów przeciwnikom strategii szkoleniowej USA i ich sojuszników. Waszyngton liczy, że do końca br. szkolenie przejdzie ok. 3 tys. umiarkowanych syryjskich bojowników. W kwietniu 2016 gotowych do walki ma być 5 tys. rebeliantów. Ogółem, w ciągu najbliższych kilku lat USA i ich regionalni sojusznicy chcą przeszkolić ok. 15 tys. Syryjczyków. Program będzie prowadzony w Turcji, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Katarze (Porozumienie o szkoleniu Syryjczyków, 2015-02-23).  

Sporo kontrowersji wzbudzają też plany dozbrojenia wojsk lądowych Iraku w ppk TOW. Krytycy strategii Waszyngtonu obawiają się, że sprzęt zostanie z łatwością przejęty przez islamistów, podobnie jak setki ex-amerykańskich pojazdów wojskowych utraconych w walkach z Ad-Daula al-Islamijja. Irakijczycy utracili lub porzucili m.in. czołgi podstawowe M1A1-SA Abrams, transportery opancerzone M113A2, samochody terenowe rodziny HMMWV czy 155-mm haubice holowane M198 (Straty irackich wojsk w Ramadi, 2015-05-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.