Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przedłużenie operacji Atalanta

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 listopada 2016

Rada Europejska ponownie przedłużyła mandat wielonarodowej operacji antypirackiej Atalanta.

Od blisko 8 lat siły morskie UE zwalczają piratów morskich w pobliżu wschodnich wybrzeży Afryki / Zdjęcie: EU NAVFOR Somalia

Mandat operacji Atalanta przedłużono do końca 2018. Przez najbliższe 2 lata okręty wchodzące w skład sił morskich EU NAVFOR Somalia będą patrolować akweny nieopodal wschodnich wybrzeży Afryki, a także zachodnie wody Oceanu Indyjskiego i rejon Zatoki Adeńskiej (Nowa misja HNLMS Tromp, 2016-07-21). Ich zadaniem będzie powstrzymywanie grup piratów morskich lub bojówek ekstremistycznych, które dążą do porwania statków handlowych i destabilizacji żeglugi morskiej w regionie.

Operację Atalanta zapoczątkowano w grudniu 2008. Stanowiła ona bezpośrednią odpowiedź na wzrost aktywności somalijskich piratów morskich. Warto wspomnieć, że w szczytowym okresie stycznia 2011 ekstremiści przetrzymywali ponad 700 zakładników. W ich rękach znajdowały się także 32 statki. Obecnie żaden z marynarzy nie znajduje się w niewoli, a wszystkie jednostki zostały już uwolnione (Maleje aktywność somalijskich piratów, 2015-07-13).

Operacja Atalanta jest tylko jedną z form aktywności morskiej Unii Europejskiej w zapalnych rejonach. Obecnie siły UE biorą też udział m.in. w operacji szkolenia libijskich marynarzy, którzy w przyszłości odtworzą strukturę marynarki wojennej i straży wybrzeża tego państwa (Wielka Brytania szkoli Libijczyków, 2016-10-31). Ponadto Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich (Frontex) koordynuje działania we wschodniej części Morza Śródziemnego, których celem jest powstrzymanie napływu nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy (Nowa misja NRP Vasco da Gama, 2016-11-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.