Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holandia utrzyma kontyngent w Afganistanie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 października 2016

Władze Holandii przedłużyły o rok misję kontyngentu wojskowego w Afganistanie.

Holenderscy żołnierze przez kolejny rok będą służyć w ramach wielonarodowej operacji Resolute Support / Zdjęcie: MO Holandii

Przez kolejny rok holenderscy żołnierze będą pełnić służbę w Afganistanie. Rząd Holandii postanowił przedłużyć misję kontyngentu wojskowego w tym azjatyckim państwie do 2017. Holenderscy politycy tłumaczą swoją decyzję m.in. niestabilną sytuacją polityczną w regionie i brakami w wyszkoleniu afgańskich sił zbrojnych.

Od blisko 2 lat grupa ok. 100 holenderskich żołnierzy pełni służbę w ramach natowskiej operacji Resolute Support (Holandia przedłuża misje zagraniczne, 2015-06-23). Holendrzy stacjonują głównie w rejonie północnego miasta Mazar-e Sharif i służą pod dowództwem niemieckiego kontyngentu wojskowego. Do ich głównych zadań należy szkolenie i doradzanie członkom afgańskich sił bezpieczeństwa oraz pomoc w dystrybucji i obsłudze uzbrojenia i sprzętu wojskowego przekazanego Afgańczykom przez państwa zachodnie.

Mimo wieloletniej pomocy szkoleniowej i ogromnych nakładów finansowych sojuszników, afgańskie siły bezpieczeństwa w dalszym ciągu nie są w stanie przejąć pełnej odpowiedzialności za ochronę kraju. Powtarzające się zamachy terrorystyczne i ataki rebeliantów na przedstawicieli wojska, policji i rządu (Atak w Afganistanie, 2016-09-28; Zamach w Kabulu, 2016-07-01), zmuszają władze państw zachodnich, w tym Wielkiej Brytanii i USA, do zrewidowania strategii pomocy wojskowej dla Afganistanu (USA utrzymają wojska w Afganistanie, 2016-06-16; Brytyjczycy zostają w Afganistanie, 2015-10-27). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.