Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pół miliarda dolarów dla syryjskich rebeliantów

Strategia i polityka, 30 czerwca 2014

Administracja Baracka Obamy zwróciła się do Kongresu USA z prośbą o przeznaczenie 500 mln USD na wsparcie umiarkowanych syryjskich rebeliantów.

Środki finansowe, o jakie zabiega administracja prezydencka, pozwolą na przeprowadzenie nowych szkoleń oraz dozbrojenie umiarkowanych syryjskich rebeliantów. To element większej inicjatywy Baracka Obamy, której założeniem jest utworzenie wartego 5 mld USD funduszu, wspierającego bliskowschodnich sojuszników USA w walce z rozlewającym się na cały region problemem ekstremizmu, a także skutkami ponad 3-letniej wojny domowej w Syrii, która zmusiła około 1/3 syryjskiego społeczeństwa do ucieczki i szukania schronienia w państwach ościennych / Zdjęcie: Tahrir Souri

Administracja Baracka Obamy chce przeznaczyć 500 mln USD (1,5 mld zł) na dozbrojenie oraz przeszkolenie umiarkowanych syryjskich rebeliantów, którzy walczą z wojskami reżimu Baszara al-Assada (Trzy lata wojny domowej w Syrii, 2014-03-15). Szczegóły prezydenckiego planu od czwartku znane są członkom Kongresu, którzy zadecydują teraz o jego dalszym losie.

Trzeba zaznaczyć, że USA od jakiegoś już czasu wspierają grupy syryjskich rebeliantów, które opowiadają się przeciwko władzy al-Assada, ale nie współpracują – a niekiedy nawet walczą – z bojówkami ekstremistów. W przeszłości zachodnie media informowały o dozbrajaniu ich w broń lekką oraz przeciwpancerne pociski kierowane TOW, a także o szkoleniach prowadzonych przez amerykańskie agencje wywiadowcze na terenie państw ościennych. Działania te podejmowane mają być we współpracy m.in. z Arabią Saudyjską (Ppk z USA dla rebeliantów syryjskich, 2014-04-20).

Plan wsparcia syryjskich rebeliantów kwotą 500 mln USD to element większej inicjatywy Bracka Obamy, ogłoszonej podczas niedawnego wystąpienia w West Point. Amerykański prezydent wezwał wówczas Kongres do poparcia planu utworzenia wartego 5 mld USD (15,2 mld zł) funduszu, Counterterrorism Partnerships Fund. Jego celem będzie wsparcie bliskowschodnich sojuszników USA, w tym Jordanii, Libanu, Iraku (Syryjczycy zbombardowali pozycje ISIL w Iraku, 2014-06-26) i Turcji Turcja uderza w ISIL, 2014-01-30), które w mniejszym lub większym stopniu odczuwają konsekwencje nie tyle już samej wojny domowej w Syrii, co będącego częściowo jej następstwem urośnięcia w siłę ekstremistów muzułmańskich (Stingery w rękach ISIS?, 2014-06-18).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra