Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stępka pod Omahę

Marynarka wojenna, 02 marca 2015

W stoczni Austal USA położono stępkę pod szósty okręt klasy Littoral Combat Ship, typu Independence, USS Omaha (LCS 12).

W stoczni Austal USA w Alabamie położono stępkę pod kolejny okręt klasy Littoral Combat Ship, przyszły USS Omaha (LCS 12) / Zdjęcie: Austal

Ceremonię położenia stępki pod nowy okręt zorganizowano na terenie stoczni Austal USA w Mobile, w Alabamie. Jednostka budowana jest w konfiguracji trimaranu. Za dostawy wyposażenia pokładowego odpowiada General Dynamics. Austal dostarczy US Navy ogółem 12 okrętów klasy LCS (Jeszcze tańsze LCS, 2013-03-06). Ich uzupełnieniem będą jednostki programu Small Surface Combatant (SSC).

Przyszły USS Omaha będzie stacjonował na terenie jednej z baz okrętów klasy LCS, w Naval Station San Diego w Kalifornii lub NS Mayport na Florydzie (Sześć okrętów LCS do Mayport, 2014-08-08). Jednostki zastąpią wycofywane z linii wiekowe fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry (USS Vandegrift wycofany z linii, 2015-02-20).

W styczniu US Navy ogłosiła zamiar przemianowania LCS na fregaty (LCS zmienia się w FF, 2015-01-19). Decyzja tłumaczona jest m.in. chęcią powrotu do tradycyjnego nazewnictwa okrętów oraz odejścia od mylących akronimów. Dla przykładu, litera L mylnie sugerowała, że główną rolą omawianych jednostek są operacje desantowe. W rzeczywistości zaprojektowano je z myślą o prowadzeniu operacji przede wszystkim na wodach przybrzeżnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.