Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Vandegrift wycofany z linii

Marynarka wojenna, 20 lutego 2015

US Navy wycofała z linii jedną z ostatnich fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, USS Vandegrift (FFG 48).

Podczas ostatniej misji bojowej USS Vandegrift brał udział w wielonarodowej operacji antynarkotykowej, Martillo. Stacjonujące na jego pokładzie zespoły interwencyjne przejęły i zabezpieczyły kontrabandę w postaci blisko 9 t kokainy / Zdjęcie: US Navy

Ceremonia wycofania USS Vandegrift z linii odbyła się wczoraj na terenie Naval Base San Diego. Jednostka powróciła do macierzystego portu pod koniec 2014, kończąc swoją ostatnią misję bojową. W poprzednich miesiącach okręt służył w ramach wielonarodowej operacji antynarkotykowej, Martillo. Fregata była wówczas podporządkowana dowództwu 4. Floty US Navy.  

Dalszy los okrętu pozostaje nieznany. Według dotychczasowych planów jednostka miała trafić do Tajlandii. Waszyngton wstrzymał jednak transfer fregaty (Ostatnia misja OHP, 2015-01-13). USA postanowiły bowiem ograniczyć zakres współpracy wojskowej z Tajami w reakcji na zeszłoroczny zamach stanu (Ruszają Cobra Gold 2015, 2015-02-09). W jego wyniku władzę przejęła junta wojskowa.  

USS Vandegrift został wycofany z linii po ponad 30 latach służby

USS Vandegrift może trafić teraz do innego sojusznika USA. Przypomnijmy, że w przegłosowanym pod koniec 2014 Naval Vessel Transfer Act of 2013, Kongres USA wydał zgodę na przekazanie dwóch jednostek typu OHP Meksykowi oraz czterech Republice Chińskiej. Zainteresowanie okrętami tego typu wyrażać mają też inne państwa Azji, w tym kraje basenu Morza Południowochińskiego (Filipiny zwiększają budżet obronny, 2014-12-27, USA dozbroją Wietnam, 2014-10-03).  

Miejsce fregat rakietowych typu OHP zajmują okręty klasy Littoral Combat Ship. US Navy zamierza eksploatować 32 jednostki zbudowane w ramach oryginalnego programu LCS. Uzupełni je w linii 20 okrętów Small Surface Combatant (SSC). Na początku br. marynarka wojenna USA podjęła decyzję o przemianowaniu LCS na fregaty, co jest bardziej zgodne z tradycyjnym nazewnictwem amerykańskich okrętów (LCS zmienia się w FF, 2015-01-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.