Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Juan Carlos I przechodzi przegląd

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 13 stycznia 2015

Wczoraj rozpoczęto pierwszy przegląd techniczny hiszpańskiego okrętu desantowego, Juan Carlos I (L61).

Marynarka wojenna Hiszpanii rozpoczęła przegląd techniczny Juan Carlos I. Prace potrwają do połowy marca. Jednostka znajduje się w linii od 2010 / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Prace techniczne na okręcie Juan Carlos I zostaną przeprowadzone w stoczni Navantii w Cádiz. Producent dokona kompleksowego przeglądu jednostki, oceniając które urządzenia pokładowe wymagają wymiany. Okręt otrzyma m.in. nowe elementy układu pędnego. Odmalowany zostanie też jego kadłub oraz nadbudówka.

Przegląd Juana Carlosa I potrwa do połowy marca. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie od 2010, kiedy okręt znalazł się w linii (Juan Carlos I w służbie, 2010-10-01). Przez ostatnie 4 lata jednostka brała udział w serii ćwiczeń morskich, a także wielonarodowych operacji antypirackich i antyterrorystycznych. Desantowiec promował też hiszpański przemysł okrętowy, odbywając kurtuazyjne wizyty w wybranych państwach.

Kampania promocja Juana Carlosa I przyniosła już pierwsze owoce. Navantia otrzymała zlecenia na dostawę okrętów opartych na projekcie hiszpańskiego desantowca od Australii i Turcji (HMAS Canberra w linii, 2014-11-28, Wstępne założenia tureckiego desantowca, 2014-03-27).

Hiszpański okręt desantowy Juan Carlos I na terenie stoczni Navantii w Cádiz na południu kraju
 

W grudniu 2014 Hiszpanie zawarli z kolei porozumienie z lokalnym Larsen & Turbo Ltd. (Navantia z Larsen & Turbo, 2014-12-27). Obaj producenci będą oferować marynarce wojennej Indii zakup serii okrętów desantowych wzorowanych na hiszpańskiej jednostce.

Warto przypomnieć, że wiosną 2014 lokalne media sugerowały, że Madryt rozważa zakup drugiego okrętu desantowego. Ostatecznie zrezygnowano z tych planów. Zaoszczędzone środki przeznaczono na budowę kolejnych okrętów patrolowych BAM (Buques de Acción Marítima) typu Meteoro (Przyznano środki na BAM, 2014-05-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.