Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zbrojenia Marina Militare

Marynarka wojenna, 13 stycznia 2014

Marina Militare (marynarka wojenna Włoch) zamierza zakupić 10 nowych okrętów, w tym 8 wielozadaniowych jednostek nawodnych.

Pierwszy z nowych okrętów wielozadaniowych powinien wejść do służby w ciągu 5 lat od rozpoczęcia budowy. Wszystkie jednostki mają znaleźć się w linii w ciągu dekady. Szczegóły techniczne konstrukcji zostaną dopiero opracowane. Okręty mają przenosić 127-mm oraz 76-mm armaty morskie. Powinny rozwijać prędkość 35 w. Na ich pokładzie będą bazowały 2 śmigłowce NH90 NFH. Koszt jednostkowy ma wynieść 350 mln EUR (1,4 mld PLN) / Zdjęcie: US Navy

W ciągu dekady Marina Militare zamierza zakupić i wprowadzić do służby 10 nowych okrętów wojennych, w tym 8 wielozadaniowych jednostek, a także okręt desantowy i okręt zaopatrzeniowy. Wysokość związanych z tym wydatków miałaby wynieść do 5,8 mld EUR (24 mld PLN).

Nowe okręty, zwłaszcza wielozadaniowe, pozwoliłyby na wycofanie ze służby przestrzałach jednostek, w tym m.in. fregat typu Maestrale (na zdjęciu). W ostatnim czasie Włosi starali się zainteresować Filipiny zakupem części z nich, jednak bez większego sukcesu (Przetarg na filipińskie fregaty niebawem, 2013-10-08, Transportery za kontrakt?, 2012-11-26).

Z kolei nowy okręt desantowy dałby Marina Militare ostateczny argument za wycofaniem z linii któregoś z desantowców typu San Giorgio, przyjmowanych do służby w latach 1987-1994 (Włosi wysyłają okręty na pomoc imigrantom, 2013-10-15). Co ciekawe, to właśnie w oparciu o projekt wspomnianych jednostek budowany jest obecnie nowy algierski okręt desantowy, przyszły Kalaat Beni-Abbes (474), zwodowany w ostatnich dniach przez włoskie Orizzonte Sistemi Navali (Wodowanie algierskiego desantowca, 2014-01-10).

Szczegóły techniczne nowych okrętów nie zostały dotąd dopracowane. Za przygotowanie, przynajmniej wstępnego, projektu jednostek wielozadaniowych odpowiadać ma sama Marina Militare. Takie rozwiązanie pozwoli Włochom na zaoszczędzenie sporych środków finansowych.

Budowa okrętów zostanie najprawdopodobniej zlecona rodzimej Fincantieri. Włoskie przedsiębiorstwo ma już spore doświadczenie w dostawie okrętów dla Marina Militare, a świadczy o tym m.in. przykład fregat typu FREMM (Virginio Fasan przekazana Marina Militare, 2013-12-20). W ostatnim czasie rząd w Rzymie zaaprobował plany budowy 7. i 8. okrętu tego typu, w konfiguracji wielozadaniowej. Dla przypomnienia, Włosi zamierzają użytkować 10 jednostek omawianego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra