Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zbrojenia Marina Militare

Marynarka wojenna, 13 stycznia 2014

Marina Militare (marynarka wojenna Włoch) zamierza zakupić 10 nowych okrętów, w tym 8 wielozadaniowych jednostek nawodnych.

Pierwszy z nowych okrętów wielozadaniowych powinien wejść do służby w ciągu 5 lat od rozpoczęcia budowy. Wszystkie jednostki mają znaleźć się w linii w ciągu dekady. Szczegóły techniczne konstrukcji zostaną dopiero opracowane. Okręty mają przenosić 127-mm oraz 76-mm armaty morskie. Powinny rozwijać prędkość 35 w. Na ich pokładzie będą bazowały 2 śmigłowce NH90 NFH. Koszt jednostkowy ma wynieść 350 mln EUR (1,4 mld PLN) / Zdjęcie: US Navy

W ciągu dekady Marina Militare zamierza zakupić i wprowadzić do służby 10 nowych okrętów wojennych, w tym 8 wielozadaniowych jednostek, a także okręt desantowy i okręt zaopatrzeniowy. Wysokość związanych z tym wydatków miałaby wynieść do 5,8 mld EUR (24 mld PLN).

Nowe okręty, zwłaszcza wielozadaniowe, pozwoliłyby na wycofanie ze służby przestrzałach jednostek, w tym m.in. fregat typu Maestrale (na zdjęciu). W ostatnim czasie Włosi starali się zainteresować Filipiny zakupem części z nich, jednak bez większego sukcesu (Przetarg na filipińskie fregaty niebawem, 2013-10-08, Transportery za kontrakt?, 2012-11-26).

Z kolei nowy okręt desantowy dałby Marina Militare ostateczny argument za wycofaniem z linii któregoś z desantowców typu San Giorgio, przyjmowanych do służby w latach 1987-1994 (Włosi wysyłają okręty na pomoc imigrantom, 2013-10-15). Co ciekawe, to właśnie w oparciu o projekt wspomnianych jednostek budowany jest obecnie nowy algierski okręt desantowy, przyszły Kalaat Beni-Abbes (474), zwodowany w ostatnich dniach przez włoskie Orizzonte Sistemi Navali (Wodowanie algierskiego desantowca, 2014-01-10).

Szczegóły techniczne nowych okrętów nie zostały dotąd dopracowane. Za przygotowanie, przynajmniej wstępnego, projektu jednostek wielozadaniowych odpowiadać ma sama Marina Militare. Takie rozwiązanie pozwoli Włochom na zaoszczędzenie sporych środków finansowych.

Budowa okrętów zostanie najprawdopodobniej zlecona rodzimej Fincantieri. Włoskie przedsiębiorstwo ma już spore doświadczenie w dostawie okrętów dla Marina Militare, a świadczy o tym m.in. przykład fregat typu FREMM (Virginio Fasan przekazana Marina Militare, 2013-12-20). W ostatnim czasie rząd w Rzymie zaaprobował plany budowy 7. i 8. okrętu tego typu, w konfiguracji wielozadaniowej. Dla przypomnienia, Włosi zamierzają użytkować 10 jednostek omawianego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.