Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Navantia chce przejąć kontrolę nad AWD

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 27 maja 2015

Navantia zamierza uzyskać kontrolę nad programem budowy australijskich niszczycieli rakietowych typu Hobart. Może to zagwarantować Hiszpanom dominującą pozycję na lokalnym rynku zbrojeniowym.

Navantia oferuje Australii pomoc w dokończeniu budowy niszczycieli rakietowych typu Hobart, opartych na projekcie hiszpańskich fregat rakietowych typu Álvaro de Bazán (proj. F100, na zdjęciu). Hiszpanie chcą tym samym ustawić się w roli faworyta przyszłych przetargów zakupowych Royal Australian Navy i umocnić swoją pozycję, jako jednego z najważniejszych zagranicznych partnerów australijskiego przemysłu zbrojeniowego / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Od jesieni 2014 hiszpańska grupa stoczniowa jest zaangażowana w realizację kontrowersyjnego australijskiego programu morskiego AWD (Navantia na ratunek AWD, 2014-09-23). Gdy zostanie dokończony, Royal Australian Navy (RAN) wprowadzi do służby trzy nowoczesne niszczyciele rakietowe typu Hobart. Budowa okrętów postępuje mimo przekroczenia harmonogramu o 3 lata (Kolejne opóźnienia AWD, 2015-05-04).

Problemy dotyczą też kosztów całego programu, który według pierwotnych szacunków miał wynieść 8 mld AUD (23,6 mld zł). Od kilku miesięcy wiadomo, że założony budżet przekroczono o co najmniej 0,8 mld AUD (2,3 mld zł). Co gorsza, rząd w Canberze będzie musiał wyłożyć dodatkowe 1,2 mld AUD (3,5 mld zł) na dokończenie przedsięwzięcia (Ogromne koszty budowy Hobartów , 2015-05-25).

Australijczycy postanowili przekazać kontrolę nad realizacją programu partnerowi zewnętrznemu, który miałby przejąć odpowiedzialność za budowę Hobartów od mocno krytykowanego konsorcjum Air Warfare Destroyer (AWD) Alliance. Wśród faworytów wymienia się m.in. BAE Systems Australia i Navantię.

Hiszpański producent zapowiedział już, że jest gotów wziąć na siebie odpowiedzialność za dokończenie budowy Hobartów w racjonalnym terminie i przy stabilnych kosztach programu. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli Hiszpanom na umocnienie swojej pozycji na lokalnym rynku.

To z kolei może przełożyć się na wygraną Navantii w serii przetargów, które zostaną rozpisane w najbliższych latach przez dowództwo RAN. Marynarka wojenna Australii chce kupić nowe fregaty rakietowe, które zastąpią w linii wiekowe Anzaci. W planach jest też zakup dwóch okrętów logistycznych. Hiszpański producent zamierza wziąć udział w obu konkursach, oferując Australijczykom okręty oparte na jednostkach zbudowanych już dla Armada Española, w tym fregatach typu Álvaro de Bazán proj. F100 (Navantia w walce o australijskie fregaty, 2014-10-24), lub dopiero opracowywanych proj. F110 oraz SPS Cantabria (A15; Navantia bliżej wygranej w Australii, 2014-10-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.