Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kilkaset zestawów mini-bsl dla Indii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 sierpnia 2015

Wojska lądowe Indii zamierzają zamówić kilkaset zestawów mini-bsl. Jednym z oferentów jest WB Electronics.

Polski FlyEye jest jedną z konstrukcji oferowanych wojskom lądowym Indii w konkursie na nowe mini-bsl / Zdjęcie: WB Electronics

Do 9 września zainteresowane podmioty mogą odpowiadać na zapytanie o informację wystosowane przez Bhāratīya Thalsēnā wojska lądowe Indii w sprawie zakupu zestawów bezzałogowych statków latających klasy mini. Tygodnik Jane’s podje, że chodzi o 382 zestawy dla batalionów wojsk lądowych i ponad 100 dla jednostek przeciwpartyzanckich i antyterrorystycznych, a także wojsk specjalnych. Natomiast AINonline mówi o ok. 600 zestawach, bez podziału na poszczególne formacje.

Powodem rozpoczęcia postępowania mają być niewystarczające osiągi bsl RQ-11 Raven (Nowa głowica dla Ravena, 2015-08-24), który miał być produkowany przez AeroVironment i Dynamic Technologies w Indiach, na mocy dwustronnego porozumienia DTTI (Defence Trade and Technology Initiative, Indie opracują licencyjne bsl, 2015-02-18). Według wojska pułap jego operowania – ok. 150 m – powoduje, że można łatwo zestrzelić go z broni małokalibrowej. W związku z tym Bhāratīya Thalsēnā wymagają, aby mini-bsl były zdolne do operowania na wysokości ok. 1000 m.

Nowe mini-bsl mają być pozyskane zgodnie z polityką Buy and Make in India, czyli z przekazaniem przez producentów jak największej ilości licencji i technologii indyjskiemu partnerowi. W skład każdego zestawu wchodzić mają 3 bsl, naziemną stację kierowania, urządzenia umożliwiające start i lądowanie, 3 komplety czujników pokładowych, zapasowe akumulatory dla bsl i przenośna prądnica, dostępna na rynku.

Hindusi wymagają, aby mini-bsl były zdolne do wykonywania zadań o każdej porze doby. Ich maksymalna masa startowa wynosić ma 35 kg. Zasięg działania to 10-15 km, z użyciem dwukierunkowego systemu łączności. Bezzałogowiec ma być gotowy do działania w ciągu 30 minut od znalezienia się w docelowej lokalizacji. Zapytania ofertowe mają być wystosowane na początku 2016 (według innych źródeł pod koniec 2016), po dokonaniu oceny wstępnych propozycji.

Jak donosi AINonline, do konkursu zgłosiły się dwa przedsiębiorstwa izraelskie: Aeronautics, producent Orbitera (Bsl chronią infrastrukturę energetyczną, 2013-11-08) i  Elbit Systems, proponujące Skylarka (Izraelskie bsl w Strefie Gazy , 2014-08-14), razem z Hindustan Aeronautics Ltd (HAL). Oprócz nich mówi się też o Amerykanach z AeroVironment, którzy razem z Dynamatic Technologies opracowują bsl Cheel (wersję Pumy, Certyfikat FAA dla bsl Puma, 2013-07-28) i Boeingu kooperującym z Tata Advanced Systems, mogącym zaoferować Scan Eagle (Arktyczne testy ScanEagle, 2015-08-12).

Stawkę dopełnia polska spółka WB Electronics, której partnerem jest Kadet Defence Systems – dostawca celów powietrznych dla Bhāratīya Thalsēnā. Ich ofertą jest bsl FlyEye, ale możliwe jest też zaproponowanie innych bezzałogowców, jakie opracowało polskie przedsiębiorstwo, a także przeznaczonego dla nich uzbrojenia (WB Electronics debiutuje na rynku Catalyst, 2015-05-05, WB Electronics i Thales opracują Gryfa , 2015-07-09). Cytowany przez AINonline prezes Kadet Defence Systems Avdhesh Khaitan mówi, że wybór WB Electronics jako partnera daje przewagę w postaci jednego źródła dostaw. Zawarliśmy porozumienie w sprawie przekazania technologii wytwarzania płatowców, elektroniki, oprogramowania i elementów mocowania czujników rozpoznawczych – dodaje Avdhesh Khaitan.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.