Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dłuższe ramię Londynu

Marynarka wojenna, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 grudnia 2016

Wielka Brytania utworzy 3 zamorskie centra koordynacji działań sił zbrojnych. Zostaną one zlokalizowane w Afryce Zachodniej, Azji Południowo-Wschodniej i w rejonie Zatoki Perskiej.

Londyn chce usprawnić koordynację działań sił zbrojnych rozmieszczonych w Afryce Zachodniej, Azji Południowo-Wschodniej i w rejonie Zatoki Perskiej / Rysunek: MO Wielkiej Brytanii

Minister obrony Wielkiej Brytanii, Michael Fallon, ogłosił utworzenie nowych regionalnych sztabów, koordynujących działania sił zbrojnych poza granicami kraju (British Defence Staff). Zostaną one zlokalizowane w Dubaju, nigeryjskiej Abudży i Singapurze. Ośrodki będą nadzorować realizację zadań stawianych brytyjskim siłom zbrojnych przez Londyn. Mają też pomagać w ustanawianiu nowych form współpracy z lokalnymi partnerami.

Sztab zlokalizowany w Dubaju ma pomóc brytyjskim siłom zbrojnym m.in. w ustabilizowaniu sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu, zwłaszcza wśród państw leżących nad strategicznie ważną Zatoką Perską (Nowa misja HMS Middleton, 2015-11-10). Ośrodek w Abudży będzie natomiast koordynował przekazywanie pomocy wojskowej lokalnym sojusznikom i nadzorował realizację programów szkoleniowych organizowanych przez Brytyjczyków (Brytyjska misja szkoleniowa w Nigerii, 2015-12-22). Z kolei decyzja o umiejscowieniu jednego z centrów koordynacji w Azji Południowo-Wschodniej stanowi reakcję Londynu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa i narastające napięcia polityczno-wojskowe w tym ważnym z punktu widzenia globalnej gospodarki regionie (Pierwsza edycja Invincible Shield, 2016-11-10).

Nie ulega wątpliwości, że nowe ośrodki będą koordynować m.in. działania prowadzone przez Royal Navy, której okręty są często obecne w każdym z wymienionych rejonów. W niektórych z nich, np. na wodach Zatoki Perskiej, brytyjska bandera prezentowana jest na stałe. Pytaniem otwartym pozostaje jednak, czy potencjał operacyjny sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, zwłaszcza floty, jest wystarczający wobec nowych wyzwań oraz odpowiada oczekiwaniom Londynu (HMS Illustrious opuścił Portsmouth, 2016-12-08). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.