Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FELIN dla Rosji, Iły w Dżibuti

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 01 listopada 2012

Minister obrony Rosji Anatolij E. Serdiukow potwierdził, że armia chce zakupić zestawy francuskiego indywidualnego systemu walki FELIN. Będą wykorzystane do porównań z rodzimym żołnierzem przyszłości Ratnik.

Rosja tworzy własny system żołnierza przyszłości, którego demonstrator rozwijany jest w ramach programu badawczo-rozwojowego (OKP) pod kryptonimem BES Ratnik. Próby rozpoczęły się latem 2012 / Zdjęcie: Military Press

Pierwsze informacje o zainteresowaniu zakupem partii próbnej francuskich zestawów FELIN zaczęły się pojawiać w połowie 2009, ale ministerstwo obrony oficjalnie zdementowało te wiadomości. Jednak pod koniec sierpnia 2009 sztab generalny sił zbrojnych FR potwierdził, że Rosja chce zakupić systemy żołnierza przyszłości do testów porównawczych. Ministerstwo obrony, słowami zastępcy ministra Władymira Popowkina, potwierdziło chęć nabycia obcych indywidualnych systemów walki w lutym 2011.

Oficjalnym powodem zakupu kilku zestawów jest, jak twierdzi Serdiukow, chęć zrozumienia co zostało zrobione na tym polu przez inne państwa, aby rodzimy przemysł nie musiał wymyślać na nowo koła. Minister obrony oświadczył, że Rosjanie muszą zastanowić się nad problemem, zrozumieć go, zinterpretować i podjąć decyzję, czy chcą produkować w kooperacji (z zachodnim dostawcą) elementy, czy też mają je już dostępne z krajowego przemysłu. Serdiukow dodał, że ministerstwo nie działa pod presją czasu i chciałoby mieć okazję sprawdzić, jak funkcjonują zestawy żołnierzy przyszłości, które mogą być dostarczone przez Włochy, Niemcy, Holandię i Finlandię. Koszt pojedynczego systemu FELIN szacowany jest na 45 tys. USD, a pierwsze zestawy trafiły do francuskiej armii w 2010 (FELIN w służbie, 2010-10-21; FELIN dla 5 pułków, 2008-04-14).

Jednocześnie Rosja rozwija własny system żołnierza przyszłości, którego demonstrator tworzony jest w ramach programu badawczo-rozwojowego (OKP) pod kryptonimem BES (Bojewaja Ekipirowka Sołdata) Ratnik (Wojownik). Jego próby rozpoczęły się latem 2012, a ich pierwszy etap zakończył się powodzeniem (Udane testy Ratnika, 2012-09-29). W grudniu 2011 zakładano, że rozwój systemu wyposażenia BES potrwa co najmniej 3 lata.  

Rosjanie chcą przekonać Francuzów do zgody na bazowanie dwóch samolotów patrolowych dalekiego zasięgu Ił-38 w bazie w Dżibuti. Mają one służyć do przeprowadzania m.in. patroli antypirackich, czy zbierania danych pogodowych / Zdjęcie: Pro100

Potwierdzenie przyszłych zakupów systemów FELIN jest efektem wizyty Serdiukowa we Francji. Obok rozmów na temat możliwości nabycia zestawów żołnierza przyszłości, Rosjanie chcą przekonać Francuzów do zgody na bazowanie dwóch samolotów patrolowych dalekiego zasięgu Ił-38 w bazie w Dżibuti (Zmodernizowany Ił-38N we Flocie Północnej, 2012-03-06; Samoloty WMF do WWS, 2011-03-24). Mają być wykorzystywane do patroli antypirackich wzdłuż wybrzeża Somalii wraz z 3 francuskimi maszynami. Tym samym liczba samolotów wykorzystywanych w tym celu zwiększy się do pięciu, co da lepsze możliwości reakcji w razie potencjalnego ataku piratów.

Kolejnym elementem rozmów były negocjacje w sprawie szybszego przekazania niezbędnej dokumentacji i pakietu technologicznego w celu przyśpieszenia budowy rosyjskich okrętów desantowych klasy Mistral. Pierwszy, Władiwostok ma być dostarczony w 2014, drugi – Siewastopol, rok później (Więcej śmigłowców na rosyjskich Mistralach, 2012-09-20; Rosyjskie Mistrale nabierają kształtów, 2012-07-17). Według obecnych planów ministerstwa obrony FR w 2013 mają zostać przyznane fundusze na budowę dwóch kolejnych okrętów, które w większości mają powstawać w rosyjskich stoczniach.

Minister potwierdził też, że strona francuska zaproponowała możliwość przeprowadzenia testów w Rosji pojazdów opancerzonych, nie precyzując jednak typu wozu bojowego (Testy Boxera w Rosji, 2012-10-18). Rosjanie chcieliby współpracować z Francuzami także w dziedzinie amunicji artyleryjskiej. Serdiukow narzekał na jakość rosyjskich rozwiązań, jak też brak małowrażliwych materiałów wybuchowych, co prowadzi do licznych wypadków (Znowu wybuch amunicji w FR, 2012-05-03; Kolejny wybuch amunicji w FR, 2011-10-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.