Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjskie strategiczne OP w Gibraltarze?

Marynarka wojenna, 28 kwietnia 2015

Londyn ma rozważać przebazowanie strategicznych okrętów podwodnych typu Vanguard do Gibraltaru.

Brytyjskie strategiczne OP typu Vanguard stacjonują na terenie HMNB Clyde. Szkocka Partia Narodowa, która może uzyskać wysokie poparcie w majowych wyborach parlamentarnych, domaga się wycofania tych okrętów ze Szkocji i zamknięcia magazynów, w których przechowywane są pociski balistyczne Trident II D-5 / Zdjęcie: Royal Navy

Grupa urzędników brytyjskiego ministerstwa obrony miała wizytować bazę morską w Gibraltarze w styczniu br. Wojskowi oceniali gotowość obiektu do przyjęcia strategicznych OP oraz zakres ewentualnych prac modernizacyjnych. Londyn ocenia, że przebazowanie jednostek typu Vanguard na Półwysep Iberyjski może kosztować ok. 3 mld GBP (16,7 mld zł). Przedsięwzięcie ma zająć 10 lat.

Informacje o możliwym przebazowaniu OP typu Vanguard do Gibraltaru pojawiły się na kilka tygodni przed majowymi wyborami parlamentarnymi. Liderzy Szkockiej Partii Narodowej (SNP) zapowiedzieli już, że w przypadku uzyskania wysokiego wyniku wyborczego będą domagać się od Londynu wycofania ze Szkocji strategicznych OP Royal Navy stacjonujących w HMNB Clyde oraz zamknięcia magazynów, w których przechowywane są pociski balistyczne Trident II D-5.

Część komentatorów poddaje w wątpliwość informacje o możliwym przebazowaniu Vanguardów do Gibraltaru. Za utrzymaniem strategicznych OP w Clyde przemawia m.in. rosnące znaczenie Szkocji dla przyszłości Royal Navy. Przypomnijmy, że w lokalnych zakładach BAE System powstaną nowe pełnomorskie okręty patrolowe typu River (Royal Navy zamawia radiolokatory SharpEye, 2015-04-15) oraz fregaty rakietowe typu 26 (Przygotowania do GSC, 2015-02-21).

Dużo obaw w związku z przebazowaniem strategicznych OP na Półwysep Iberyjski wzbudza też możliwa reakcja władz Hiszpanii. Madryt od lat pozostaje w sporze z Londynem o prawo do zwierzchnictwa nad Gibraltarem. Każda wizyta portowa okrętów Royal Navy na terenie brytyjskiego terytorium zamorskiego traktowana jest przez Hiszpanów jako prowokacja i wzbudza duże kontrowersje wśród lokalnej klasy politycznej oraz opinii publicznej (Znów głośno o Gibraltarze, 2014-02-20).

Co ciekawe, doniesieniom brytyjskich mediów stanowczo zaprzeczają też przedstawiciele ministerstwa obrony. Londyn przypomniał o planach przebazowania do końca dekady do Clyde wszystkich atomowych OP Royal Navy, a więc także jednostek typu Trafalgar i Astute (Przeprowadzka do Clyde, 2014-11-25, Astute wracają do kraju, 2014-10-13). Babcock Marine otrzymało jesienią 2014 zlecenie na zarządzanie szkocką bazą oraz wsparcie techniczne stacjonujących na jej terenie okrętów (Miliardy dla Royal Navy, 2014-10-01). Umowa będzie obowiązywać przez 5 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra