Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ogromna korupcja w nigeryjskiej armii

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 marca 2016

Od kilku tygodni nigeryjską opinią publiczną wstrząsa nowa afera korupcyjna w siłach zbrojnych. Wojskowi mieli ukraść ok. 2 mld USD.

W minionych latach grupa wojskowych i urzędników ministerstwa obrony Nigerii mogła zdefraudować co najmniej 2 mld USD / Zdjęcie: MO Nigerii

Air Chief Marshal (marsz. lotnictwa) Alex Badeh jest kolejnym wysoko postawionym nigeryjskim wojskowym, który usłyszał zarzuty w aferze korupcyjnej, bulwersującej opinię publiczną. Były szef sztabu sił zbrojnych Nigerii został oskarżony o defraudację co najmniej 20 mln USD (78,7 mln zł). Środki te przeznaczył m.in. na zakup luksusowego apartamentu w stolicy kraju, Abudży.

Śledztwo w sprawie korupcji w siłach zbrojnych Nigerii zapoczątkowano w 2015, po tym, gdy urząd prezydenta objął Muhammadu Buhari. Dotychczas w stan oskarżenia postawiono kilkunastu wysokich rangą wojskowych i cywilnych pracowników ministerstwa obrony. Oblicza się, że oficerowie i urzędnicy narazili skarb państwa na utratę co najmniej 2 mld USD (7,87 mld zł).

Wojskowi oskarżeni są m.in. o celowe zawyżanie kosztów zakupu nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego lub organizację fikcyjnych przetargów, które nigdy nie zostały zrealizowane (Rozbudowa nigeryjskiej armii, 2016-01-18; Druga partia Beryli dla Nigerii, 2015-08-06). Wieloletni proceder przyczynił się nie tylko do kradzieży publicznych pieniędzy, ale także obniżenia zdolności bojowej sił zbrojnych (Dozbrajanie Nigerii, 2015-02-04), zwłaszcza wojsk lądowych, które nie otrzymywały na czas niezbędnego sprzętu wojskowego (MRAP dla Nigerii, 2016-01-11; Kłopoty nigeryjskiej floty, 2015-08-31).

Braki w uzbrojeniu uważane są za jedną z przyczyn serii porażek sił zbrojnych w walce z bojówkarzami organizacji ekstremistycznych (USA przeszkolą Nigeryjczyków, 2016-02-29; Brytyjska misja szkoleniowa w Nigerii, 2015-12-22). W ubiegłych latach nigeryjscy islamiści przejęli faktyczną kontrolę nad licznymi rejonami w północno-wschodniej Nigerii, atakując bazy i posterunki wojskowe, a także terroryzując lokalną ludność (Boko Haram zajęła bazę sił wielonarodowych, 2015-01-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.