Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MiG-21US zestrzelony nad Syrią

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 marca 2016

Wczoraj nad prowincją Hama w Syrii rebelianci zestrzelili samolot treningowo-myśliwski MiG-21US, który brał udział w atakach na cele naziemne w rejonie miasta Kafrenboudeh.

Według dostępnych informacji, do samolotu wystrzelono dwa pociski, z których drugi trafił i poważnie go uszkodził (myśliwiec był też ostrzeliwany z działek przeciwlotniczych). Wtedy jeden z członków załogi zdecydował się na katapultowanie. Udało mu się wylądować w rejonie wioski al Magir kontrolowanej przez wojska rządowe. Drugi pilot kontynuował lot, próbując wylądować w bazie Hama, co się nie udało.

W Syrii od 27 lutego obowiązuje rozejm obejmujący rebeliantów antyrządowych i armię. Obie strony mogą jednak zwalczać ugrupowania uznawane za terrorystyczne. To oznacza, że nasilenie walk spadło, ale nadal one trwają. Uczestniczy w nich także lotnictwo, w większości spoza Syrii, w tym z USA, FR i wielu państw europejskich (Rosyjskie lotnictwo w Syrii według NATO, 2016-03-06; Dania (znów) wyśle wojska do Iraku, 2016-03-04). 

Rebelia w Syrii rozpoczęła się w 2011. We wrześniu 2014 ataki na pozycje ugrupowań uznawanych za terrorystyczne rozpoczęła koalicja po przewodem Stanów Zjednoczonych (F-22 w roli bombowca, 2014-09-24). Łącznie w jej skład – w różnych okresach – wchodziło 65 państw (Holandia przeprowadzi naloty na Syrię, 2016-02-01). 30 września 2015 do wojny włączyło się lotnictwo rosyjskie, które – na podstawie umowy z władzami w Damaszku – atakuje głównie siły antyrządowe (Przyczyny zestrzelenia Su-24M, 2015-11-27; Rosyjska interwencja w Syrii, 2015-10-13). Lotnictwo syryjskie odgrywa w tych walkach rolę marginalną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.