Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny zwiększą budżet obronny

Strategia i polityka, 07 lipca 2015

Filipiny zwiększą w 2016 wydatki na obronność. Powodem jest trudna sytuacja polityczna i ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego w Azji Południowo-Wschodniej.

Zgodnie z panującym w Azji Południowo-Wschodniej trendem, Filipiny zwiększą w 2016 wydatki obronne o 19%. Priorytetem zakupowym ministerstwa obrony będą nowe samoloty patrolowe i transportowe, a także konwencjonalne okręty podwodne / Zdjęcie: MO Filipin

Prezydent Filipin, Benigno Aquino III, zatwierdził projekt nowego budżetu obronnego państwa na 2016. Resort obrony otrzyma w przyszłym roku ok. 172 mld PHP (14,5 mld zł) – o 19% więcej niż w br. (Filipiny zwiększają budżet obronny, 2014-12-27). Szczegóły wydatków budżetowych ministerstwa, w tym podział środków między poszczególne rodzaje sił zbrojnych, będą przedmiotem oddzielnej dyskusji parlamentarnej.

Dodatkowe środki finansowe zasilą m.in. budżet inwestycyjny filipińskiego ministerstwa obrony. Manila zapowiedziała już uruchomienie w 2016 serii nowych programów zakupowych. Filipińczycy myślą przede wszystkim o wzmocnieniu potencjału operacyjnego marynarki wojennej i wojsk lotniczych, w związku z czym w planach resortu jest kupno m.in. nowych morskich samolotów patrolowych i okrętów podwodnych (Filipiny poszukują OP, 2014-12-19), a także samolotów transportowych.

Potrzeba realizacji wielu programów zakupowych jednocześnie, wymusi na Filipińczykach poszukiwanie alternatywnych sposób pozyskania nowego sprzętu wojskowego, niż kupno fabrycznie nowych produktów. Z tego względu Manila będzie dążyć w pierwszej kolejności do zakupu uzbrojenia pochodzącego z zapasów magazynowych państw sojuszniczych. Za jednego z głównych partnerów zbrojeniowych Filipin uchodzi Japonia.

Wspólnota interesów politycznych i coraz bardziej namacalna współpraca wojskowa Manili z Tokio skłania filipińskie władze do rozpatrzenia możliwości odkupienia ex-japońskiego uzbrojenia. W kręgu zainteresowań Filipińczyków znalazły się m.in. morskie samoloty patrolowe P-3C Orion, które powoli kończą już służbę w lotnictwie Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Manila kupi japońskie uzbrojenie, 2015-06-28, Japoński P-3C Orion na Filipinach, 2015-06-24).

Na tym nie kończą się jednak filipińskie plany zakupowe związane z Japonią. Manila chciałaby odkupić także od Tokio samoloty transportowe C-130H Hercules i śmigłowce UH-1H. Oba typy statków powietrznych są już eksploatowane przez siły zbrojne Filipin, co ułatwi wprowadzenie ich do służby. Problemem nie będzie też przeszkolenie odpowiedniej liczby członków załóg lotniczych i personelu obsługowego. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.