Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ZEA przywróciły pobór

Strategia i polityka, 09 czerwca 2014

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiły wprowadzenie powszechnego obowiązku służby wojskowej.

Nie licząc sporu terytorialnego z Iranem o kilka wysepek położonych na wodach Zatoki Perskiej, bezpieczeństwo ZEA nie jest obecnie bezpośrednio zagrożone. Powszechny obowiązek służby wojskowej to próba odpowiedzi władz na zmieniające się uwarunkowania polityczne, związane m.in. z wydarzeniami w Syrii czy Iraku. Na podobne rozwiązanie zdecydował się też rząd Kataru / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Zgodnie z ogłoszonych przez prezydenta Chalifę ibn Zajida al Nahajjana prawem, wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 30 lat zostaną zobowiązani do przejścia podstawowego przeszkolenia wojskowego. W zależności do stopnia wykształcenia, służba wojskowa będzie trwała od 9 miesięcy, w przypadku absolwentów szkoły wyższej, do 2 lat. Nowe prawodawstwo zezwala też na zaciąganie się kobiet, jednak dopiero po uzyskaniu zgody męskich członków rodziny.

ZEA planowało wprowadzenie poboru od dłuższego czasu (ZEA wprowadzają pobór do wojska, 2014-01-21), a obecna decyzja władz to odpowiedź na destabilizację polityczną w regionie, postrzeganą m.in. z perspektywy wojny domowej w Syrii (Trzy lata wojny domowej w Syrii, 2014-03-15) oraz rosnącej w siłę ekstremy w Iraku (ISIL rośnie w siłę, 2014-06-02).

Nowe prawodawstwo to również odpowiedź na problem, o którym przedstawiciele ministerstwa obrony mówili od dawna. W liczących według szacunków około 51 tys. żołnierzy siłach zbrojnych, dużą część personelu stanowią obywatele państw trzecich, zatrudnianych na kontraktach. Służba wojskowa cieszyła się bowiem dotąd małą popularnością wśród samych obywateli Emiratów.

Próbując unikać powszechnej krytyki ze strony obywateli, władze ZEA postanowiły zagwarantować wojskowym szereg korzyści materialnych. Po odbyciu przeszkolenia, będą oni mieli pierwszeństwo w obsadzaniu stanowisk w administracji państwowej. O wiele łatwiej będzie im też uzyskać dofinansowanie na zakup mieszkania, czy wsparcie finansowe po zawarciu małżeństwa. Unikanie służby będzie jednak karane grzywną w wysokości od 10 tys. do nawet 50 tys. dirhamów (od 8,1 do 40 tys. zł) lub pozbawieniem wolności od miesiąca do roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra