Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ambitne plany ChRL

Marynarka wojenna, 13 sierpnia 2014

Według lokalnych mediów, władze w Pekinie zamierzają wprowadzić do służby do lat 2030. co najmniej 4-5 nowych lotniskowców.

Wprowadzenie do służby 3-4 nowych lotniskowców w ciągu najbliższych kilkunastu lat wydaje się mało realne. Na budowę jednej jednostki tej klasy ChRL będzie potrzebować co najmniej 6 lat. Do tego doliczyć trzeba 2-3 lata poświęcone na prowadzenie prób morskich oraz zgrywania załogi, a także formowania grup lotniczych i tworzenia grup lotniskowcowych. Na przeszkodzie mogą stanąć też względy finansowe. Na realizację powyższych planów władze ChRL będą musiały zwiększyć budżet obronny państwa, oficjalnie wynoszący obecnie 808,2 mld CNY (402,6 mld zł) / Zdjęcie: MO ChRL

Marynarka wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej użytkuje obecnie jeden okręt tej klasy – przechodzący przegląd naprawczy Liaoning (Pierwszy przegląd Liaoninga, 2014-04-24). W ostatnich miesiącach rozpoczęła się budowa drugiego lotniskowca, który powstaje na terenie Dalian Shipbuilding Industry Company w Liaoning, na północnym wschodzie ChRL (Drugi lotniskowiec ChRL, 2014-01-19). Nabrane dzięki tym przedsięwzięciom doświadczenia, mają pozwolić ChRL na sprawne utworzenie do lat 2030. co najmniej 4-5 grup lotniskowcowych.

Jednostki, których budowa ma się dopiero zacząć, mają w jak największym stopniu powstawać w oparciu o rodzime technologie wojskowe. Przy projektowaniu kolejnych lotniskowców ChRL zamierza wykorzystać nie tylko doświadczenia z użycia wspomnianego Liaoninga, ale też uwzględnić przyszłe uwarunkowania geopolityczne w regionie, w tym potencjał obronny innych państw Azji, a także amerykański pivot (Japonia pomaga Wietnamowi, 2014-08-04).

Chińskie lotniskowce będą operowały przede wszystkim na wodach mórz Wschodnio- i Południowochińskiego. Jednym z portów macierzystych jednostek będzie baza marynarki wojennej w Hajnan na południe od kontynentalnej ChRL. Obecnie trwa tam budowa odpowiedniej infrastruktury portowej (Hajnan bazą lotniskowców?, 2014-05-05). Niezbędne będzie też jednak utworzenie bazy dla statków powietrznych, które będą wchodziły w skład grup lotniczych nowych lotniskowców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.