Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ambitne plany ChRL

Marynarka wojenna, 13 sierpnia 2014

Według lokalnych mediów, władze w Pekinie zamierzają wprowadzić do służby do lat 2030. co najmniej 4-5 nowych lotniskowców.

Wprowadzenie do służby 3-4 nowych lotniskowców w ciągu najbliższych kilkunastu lat wydaje się mało realne. Na budowę jednej jednostki tej klasy ChRL będzie potrzebować co najmniej 6 lat. Do tego doliczyć trzeba 2-3 lata poświęcone na prowadzenie prób morskich oraz zgrywania załogi, a także formowania grup lotniczych i tworzenia grup lotniskowcowych. Na przeszkodzie mogą stanąć też względy finansowe. Na realizację powyższych planów władze ChRL będą musiały zwiększyć budżet obronny państwa, oficjalnie wynoszący obecnie 808,2 mld CNY (402,6 mld zł) / Zdjęcie: MO ChRL

Marynarka wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej użytkuje obecnie jeden okręt tej klasy – przechodzący przegląd naprawczy Liaoning (Pierwszy przegląd Liaoninga, 2014-04-24). W ostatnich miesiącach rozpoczęła się budowa drugiego lotniskowca, który powstaje na terenie Dalian Shipbuilding Industry Company w Liaoning, na północnym wschodzie ChRL (Drugi lotniskowiec ChRL, 2014-01-19). Nabrane dzięki tym przedsięwzięciom doświadczenia, mają pozwolić ChRL na sprawne utworzenie do lat 2030. co najmniej 4-5 grup lotniskowcowych.

Jednostki, których budowa ma się dopiero zacząć, mają w jak największym stopniu powstawać w oparciu o rodzime technologie wojskowe. Przy projektowaniu kolejnych lotniskowców ChRL zamierza wykorzystać nie tylko doświadczenia z użycia wspomnianego Liaoninga, ale też uwzględnić przyszłe uwarunkowania geopolityczne w regionie, w tym potencjał obronny innych państw Azji, a także amerykański pivot (Japonia pomaga Wietnamowi, 2014-08-04).

Chińskie lotniskowce będą operowały przede wszystkim na wodach mórz Wschodnio- i Południowochińskiego. Jednym z portów macierzystych jednostek będzie baza marynarki wojennej w Hajnan na południe od kontynentalnej ChRL. Obecnie trwa tam budowa odpowiedniej infrastruktury portowej (Hajnan bazą lotniskowców?, 2014-05-05). Niezbędne będzie też jednak utworzenie bazy dla statków powietrznych, które będą wchodziły w skład grup lotniczych nowych lotniskowców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.