Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Waszyngton nadal będzie wspierał Syryjczyków

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 września 2015

Rzecznik Pentagonu zapewnił, że administracja Baracka Obamy nie zrezygnuje ze wsparcia umiarkowanych syryjskich rebeliantów, którzy walczą z działającymi w kraju ugrupowaniami islamistycznymi. 

Mimo napotkanych trudności, Waszyngton zamierza kontynuować program wsparcia umiarkowanych syryjskich rebeliantów, którzy mają wziąć na siebie główny ciężar walk z islamistami w Syrii / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Nowy rzecznik prasowy Pentagonu, Peter C. Cook, zapewnił dziennikarzy o gotowości waszyngtońskiej administracji do dalszego wspierania umiarkowanych syryjskich rebeliantów w walce z bojówkarzami Ad-Daula al-Islamijja. – Departament Obrony USA jest przekonany, że pomoc udzielana Syryjczykom będzie miała fundamentalne znaczenie dla dalszych losów wojny toczonej z organizacjami islamistycznymi działającymi w tym kraju – podkreślił Cook (Ponad 3 mld USD na operacje w Iraku i Syrii, 2015-07-28). 

Zapewniono jednocześnie zebranych, że USA wyciągają wnioski z błędów popełnionych w przeszłości. Według amerykańskich komentatorów, Cook miał w tym przypadku na myśli zapoczątkowany przed kilkoma miesiącami program szkolenia i dozbrajania syryjskich rebeliantów. Syryjczycy mieli szkolić się w specjalnych ośrodkach, zlokalizowanych w Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Katarze i Turcji (Porozumienie o szkoleniu Syryjczyków, 2015-02-23). 

Na początku 2015 Waszyngton przedstawił plan, który zakładał przeszkolenie w pierwszej kolejności 3-5 tys. syryjskich rebeliantów. W ciągu kilku lat USA chciały przygotować do walki ok. 15 tys. Syryjczyków, którzy mieliby wziąć na siebie główny ciężar walki z bojówkarzami Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych działających w Syrii. 

Szybko okazało się jednak, że plany administracji Baracka Obamy były zbyt ambitne (Problemy ze szkoleniem rebeliantów, 2015-06-20). W lipcu USA poinformowały o wysłaniu do Syrii pierwszej grupy ok. 60 rebeliantów, którzy zostali wcześniej przeszkoleni i dozbrojeni przez amerykańskich instruktorów wojskowych (Pierwsi rebelianci gotowi do szkolenia, 2015-03-28). Według lokalnych mediów, już kilka tygodni później oddział został zaatakowany i rozbity przez jedną z bojówek Dżabhat an-Nusra – syryjskiej filii al-Kaidy (Amerykańska kompromitacja, 2015-07-08). 

Cook poinformował we wtorek, że druga grupa starannie wyselekcjonowanych Syryjczyków rozpoczęła już szkolenie. W najbliższych miesiącach rebelianci mają powrócić do kraju, by kontynuować walkę z islamistami. Według rzecznika Pentagonu, służby specjalne USA rozpatrują obecnie kilka tysięcy zgłoszeń od kolejnych kandydatów do szkolenia. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.