Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA bardziej aktywne na Bliskim Wschodzie

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 02 listopada 2015

Waszyngton zintensyfikuje działania wymierzone w bojówkarzy organizacji islamistycznych działających w Iraku i Syrii.

Nowy plan walki z islamistami w Iraku i Syrii zakłada kontynuację szkolenia irackich sił bezpieczeństwa i syryjskich rebeliantów / Zdjęcie: Departament Obrony USA

USA opracują i wprowadzą w życie nowy plan walki z bojówkarzami Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych, które od kilku lat destabilizują Irak i Syrię. Waszyngton zapowiedział wyciągnięcie wniosków z dotychczasowych działań i przygotowanie na ich podstawie nowej strategii zaangażowania wojskowego na Bliskim Wschodzie.

W przyszłości wojska USA mają koncentrować się na realizacji 5 podstawowych zadań, w tym kontynuacji i ewentualnym rozszerzeniu programu szkolenia członków irackich sił zbrojnych. Od ponad roku żołnierze z USA i innych państw wielonarodowej koalicji utrzymują w Iraku kilkusetosobowe kontyngenty wojskowe. Ich zadaniem jest zapoznanie Irakijczyków z taktyką działania na asymetrycznym polu walki i polepszenie zdolności bojowych żołnierzy (Australia przedłuża misję szkoleniową, 2015-10-30; Brytyjczycy zostają w Afganistanie, 2015-10-27).

Amerykanie zamierzają też wzmocnić oddziały umiarkowanych rebeliantów walczących w sąsiedniej Syrii. Po fiasku programu szkolenia nowych syryjskich bojówkarzy Waszyngton zamierza skupić się na wsparciu Syryjczyków, którzy już od lat stawiają opór wojskom Baszara al-Assada i islamistom (Koniec szkolenia rebeliantów, 2015-10-09).

Specjalnie w tym celu do północnej Syrii wysłana zostanie grupa ok. 50 amerykańskich żołnierzy wojsk specjalnych. Ich zadaniem m.in. będzie pomoc koordynacji działań między poszczególnymi grupami zbrojnymi. Wojskowi nie będą jednak bezpośrednio angażować się w działania bojowe (USA potwierdzają pierwsze straty w Iraku, 2015-10-23).

Waszyngton chce też osłabić logistykę Ad-Daula al-Islamijja, odcinając oddziały frontowych od dostaw zaopatrzenia. Amerykanie zamierzają uszczelnić syryjsko-turecką granicę, która od lat wykorzystywana jest do przerzutu nowych bojowników i wyposażenia wojskowego w rejony starć zbrojnych.

USA zapowiedziały też zwiększenie pomocy wojskowej udzielanej Jordanii i Libanowi. Oba państwa obawiają się infiltracji przez bojówkarzy Ad-Daula al-Islamijja (Odgradzanie Jordanii, 2015-10-09). W ostatnich latach Amman i Bejrut odebrały znaczne ilości uzbrojenia i zaopatrzenia pochodzącego z zapasów magazynowych amerykańskich sił zbrojnych (Liban odbierze HMMWV, 2015-09-25; Izraelskie AH-1 dla Jordanii , 2015-07-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.