Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Śmigłowce ZOP dla Filipin

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 19 marca 2014

Departament obrony Filipin (DND) ogłosił zamiar zakupu dwóch śmigłowców przystosowanych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), które będą bazować na fregatach typu Gregorio del Pilar.

Wybór Wildcatów nie jest przesądzony. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że w walce o wygraną staną również Amerykanie z Sikorsky Aircraft, oferujący MH-60R Seahawk, ze względu na bliskie więzy sojusznicze łączące oba kraje / Zdjęcie: Royal Navy

Na zakup nowych śmigłowców Manila chce przeznaczyć 5,4 mld PHP (363,5 mln zł). Procedura przetargowa oraz negocjacje handlowe mają zostać zakończone w br. W ten sposób wiropłaty zostaną przekazane i wejdą do służby w 2015. Według niepotwierdzonych informacji, w przyszłości miałyby stacjonować na pokładach 2 fregat typu Gregorio del Pilar, czyli ex-amerykańskich Hamiltonach, użytkowanych dotąd przez straż wybrzeża USA (USCG): BRP Gregorio del Pilar (PF 15, ex-USCGC Hamilton) i BRP Ramon Alcaraz (PF-16, ex-USCGC Dallas; Filipiny rezygnują z ostatniego Hamiltona, 2013-09-03).

W ub.r. Manila zadeklarowała gotowość nabycia AW159 Wildcat, montowanych dla Wielkiej Brytanii (Pierwsze lądowanie Wildcata na niszczycielu, 2014-03-18). Gdyby w rzeczywistości doszło do ich zakupu, Filipińczycy byliby drugim zagranicznym nabywcą wiropłatów, po Korei Południowej (Sonary Flash Sonics dla AW159, 2013-10-25). Ich producent, włosko-brytyjska AgustaWestland mogłaby liczyć na kolejne zlecenie, ze względu na zamiar odkupienia od USA kolejnych dwóch okrętów, najprawdopodobniej użytkowanych przez USCG. Amerykańska formacja zleciła już prace koncepcyjne nad nowym typem jednostek tej klasy (USCG bliżej nowych kutrów, 2014-02-13). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.