Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne podejście do filipińskich haubic

Wojska lądowe, 25 lutego 2015

Ministerstwo obrony Filipin ogłosiło kolejny przetarg na zakup tuzina 155-mm haubic ciągnionych.

Ministerstwo obrony Filipin ogłosiło trzeci przetarg na dostawę tuzina 155-mm haubic ciągnionych. Faworytem postępowania jest izraelski Elbit Systems / Zdjęcie: Elbit

W ramach wartego 438,6 mln PHP (36,4 mln zł) programu zakupowego Manila chce pozyskać 12 155-mm haubic ciągnionych i 240 pocisków artyleryjskich oraz wyposażenie dodatkowe. Oferty zostaną otwarte w marcu. Dostawy uzbrojenia mają ruszyć w ciągu roku od wyboru dostawcy i zakończenia negocjacji.  

Warto przypomnieć, że jest to już trzecie podejście Filipin do zakupu nowych zestawów artyleryjskich (Filipińskie haubice od nowa, 2014-03-06). Poprzednie dwa przetargi nie pozwoliły na wyłonienie dostawcy nowych haubic ciągnionych. Do tej pory za faworyta konkursów uchodził izraelski Elbit Systems, oferujący 155-mm haubice Soltam Athos (na zdjęciu).  

Na korzyść Izraelczyków przemawia fakt, że od połowy 2014 pracują nad dostarczeniem Manili 28 zmodernizowanych gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A2. Koszt prac to ok. 20 mln USD (73 mln zł).  

Zakup nowych zestawów artyleryjskich jest elementem wieloletniego programu zbrojeniowego sił zbrojnych Filipin (Filipiny zwiększają budżet obronny, 2014-12-27). W jego pierwszym – zakończonym już – etapie, Manila skupiła się na pozyskaniu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (Ambulanse M1152 dla Filipin, 2015-01-27, Filipiny pozyskają Herculesy, 2015-01-11), które pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej, zwłaszcza na ogarniętym walkami południu kraju (Filipińska rebelia trwa, 2014-07-22).  

Drugi etap programu polega na pozyskaniu sprzętu wojskowego zwiększającego potencjał obronny państwa, zwłaszcza w środowisku morskim (Filipiny poszukują OP, 2014-12-19). W latach 2018-2022/2023 Manila skupi się z kolei na zakupie uzbrojenia ofensywnego, dzięki któremu będzie mogła efektywniej bronić interesów na wodach Morza Południowochińskiego, zwłaszcza wyłącznej strefy ekonomicznej (Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra