Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DSEI 2015: SIG Sauer dla Francji, Holandii i Polski

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 września 2015

SIG Sauer ujawnił w Londynie nowe konstrukcje strzeleckie proponowane w postępowaniach francuskich, holenderskich i polskich.

Modułowy 5,56-mm karabinek SIG Sauer MCX oferowany we francuskim przetargu na następcę FAMAS-a

Ciekawostką było ujawnienie w Londynie 5,56-mm modułowego karabinka MCX w konfiguracji proponowanej Francji w ramach programu AIF (Arme individuelle future). To konstrukcja w ogólnym układzie karabinka AR-15, jednak z mechanizmem gazowym z tłokiem i tłoczyskiem. Sprężyna powrotna zespołu ruchomego, w przeciwieństwie do innych konstrukcji bazujących na tym układzie nie została umieszczona w tulei kolby, ale nad suwadłem. Dzięki temu MCX może być wyposażony w kolbę składaną na bok, co skraca długość całkowitą karabinka.

Odmiana MCX do amunicji 7,62 mm x 35 (300 BLK) przygotowana dla holenderskich morskich komandosów

W odmianie proponowanej jako następca karabinka FAMAS F1/G1 broń wyposażona została w podwieszany 40-mm granatnik jednostrzałowy. Jest on wymagany przez francuskie wymagania (Potencjalni następcy FAMAS-a, 2015-02-12). Ponieważ SIG Sauer nie ma takiej konstrukcji w ofercie, do MCX dołączono kanadyjski granatnik Colt Canada  E.A.G.L.E. ładowany przez odchylenie lufy w bok, co umożliwia wykorzystywanie dłuższej amunicji 40 mm x 46SR NATO.

Obok odmiany zgłoszonej jako następca FAMAS-a na DSEI pokazano też karabinek MCX zasilany amunicją 7,62 mm x 35 (300 BLK) z 171,5-mm lufą. To propozycja w przetargu holenderskim, na nową broń dla morskich komandosów z jednostki NL-MARSOF. Szukają oni 195 podobnych konstrukcji wraz z dużą partią amunicji (7,62 mm x 35 dla NL-MARSOF, 2015-07-03).

Bardzo lekki, jak na zastosowaną amunicję, 7,62 mm karabin samopowtarzalny SIG716 DMR GEN2 zgłoszony w dialogu technicznym na następcę używanego przez Wojsko Polskie SWD / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Ciekawostką była też konstrukcja oferowana w polskim programie następcy Dragunowa (Następca SWD w WP, 2015-04-29). To karabin samopowtarzalny SIG716 DMR GEN2 z 406-mm lufą. Przedsiębiorstwo wyciągnęło doświadczenia z konstrukcji pierwszej generacji, porównało też proponowany model z konkurencyjnymi. Poza wzrostem niezawodności SIG Sauer skupił się na zmniejszeniu masy broni. Osiągnięto to przez wprowadzenie szkieletowego łoża z punktami mocowania odcinków szyny uniwersalnej, jak też liczne wybrania m.in. w suwadle.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.