Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MW bez patrolowców?

Marynarka wojenna, 24 stycznia 2019

Wszystko wskazuje na to, że wcześniejsze plany modernizacji Marynarki Wojennej zostały mocno okrojone. Według najnowszych informacji resort obrony mógł nawet zrezygnować z programu Czapla – budowy okrętów patrolowych, a zakup OP będzie znacznie odsunięty w czasie.

ORP Orkan. Trzy okręty tego typu zostały uzbrojone w pociski rodziny RBS-15. Obecnie trwają przygotowania do ich kolejnej modernizacji. Być może obejmie ona również wymianę uzbrojenia artyleryjskiego. Rosyjską armatę kal. 76 mm może zastąpić podobna, włoska lub 57-mm zestaw oferowany przez BAE Systems / Zdjęcie: DGRSZ

W czasie Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa kmdr Jacek Hamera, z Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego, przedstawił wizję rozwoju floty w ciągu najbliższej dekady. W bardzo ogólnym wystąpieniu wskazał na kluczowe programu modernizacyjne, realizowane od 2010, rozpoczynając od modernizacji małych okrętów rakietowych typu Orkan proj. 660 i tworzenia Morskiej Jednostki Rakietowej (Umowa na drugi NDR podpisana, 2014-12-19), co wiązało się z wprowadzeniem do służby pocisków rodzin RBS-15 (Obsługa techniczna RBS 15 Mk 3, 2016-10-06) oraz NSM.

W dziedzinie okrętów bojowych – w przewidywaniu przyszłych wydarzeń – prelegent zaznaczył jedynie dwa programy: Miecznik i Orka (Priorytety obronne rządu, 2013-09-18, Nowy harmonogram modernizacji MW RP, 2017-01-20). Pierwszy, dotyczący zakupu wielozadaniowych jednostek nawodnych, na mieć pierwszeństwo w realizacji i został zaznaczony po 2022, zaś okręty podwodne pod koniec następnej dekady. Nie podano przy tym żadnych szczegółów, np. dotyczących liczby kupowanych jednostek. Według nieoficjalnych informacji, o ile nadal w grę wchodzi zamówienie trzech nowych OP, to nie ma takiej pewności w odniesieniu do okrętów nawodnych. Ich liczba może być mniejsza.

Jednocześnie kmdr Jacek Hamera wskazał, że Miecznik ma doprowadzić do uzyskania zdolności do zwalczania szerokiego spektrum zagrożeń powietrznych i zostać włączony w system obrony powietrznej kraju. Wskazuje to na wolę zakupu dużych jednostek, klasy fregata, w odróżnieniu od korwet, których wymiary uniemożliwiają zainstalowanie systemów rozpoznania i pocisków średniego zasięgu.

W prezentacji zabrakło programu Czapla, zakupu 3 patrolowców z funkcją zwalczania min (Miecznik i Czapla częściowo odtajnione, 2013-07-11). Mimo że nie jest to pewny dowód na rezygnację z tego przedsięwzięcia, stanowi istotną wskazówkę, ponieważ do niedawna, oba typy dużych okrętów podwodnych były wymieniane równocześnie. Nie podano również informacji o wydzierżawieniu przynajmniej jednego okrętu podwodnego, choć jest to warunek konieczny do zachowania ciągłości szkolenia załóg. Jeżeli pierwsze nowe OP mają się pojawić w służbie nie wcześniej niż w 2027-2028, dostępny do tej pory pozostanie jedynie ORP Orzeł, mający już 33 lata i sprawiający coraz większe problemy techniczne (Stan realizacji programu Orka wg MON, 2017-12-29).

Przedstawione informacje, choć bardzo niepełne i ogólne, są prawdopodobnie odzwierciedleniem zamierzeń MW, które będą włączone do nowej edycji Planu Modernizacji Technicznej. Powinien on obowiązywać do 2027 lub nawet 2032, przy założeniu wdrożenia 15-letniego okresu planowania. MON zamierza przyjąć dokument wiosną br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.