Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA chcą dozbroić Wietnam

Strategia i polityka, 27 sierpnia 2014

Amerykańska legislatura coraz głośniej domaga się zniesienia embarga na sprzedaż uzbrojenia do Wietnamu.

Ocieplanie relacji polityczno-wojskowych z Wietnamem oraz coraz większa szansa na zniesienie wieloletniego embarga na sprzedaż uzbrojenia do tego państwa, to naturalne konsekwencje amerykańskiej strategii pivotu ku Azji, stanowiącej odpowiedź na wzrost napięć w regionie / Zdjęcie: US Navy

Głosy wzywające do zniesienia embarga – jednej z ostatnich pozostałości wojny w Wietnamie – pojawiły się ponownie przy okazji niedawnej wizyty szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, generała Martina Dempseya w tym azjatyckim państwie – pierwszego tak wysoko postawionego amerykańskiego wojskowego od 1971. Przedstawiciele Partii Demokratycznej i Republikańskiej zwracają uwagę na potrzebę dozbrojenia nowego sojusznika USA w regionie, w chwili gdy ten prowadzi coraz ostrzejsze spory terytorialne z prezentującą nową i mniej asertywną politykę regionalną ChRL (Wietnam zbroi się przeciw ChRL, 2014-06-10).

W powszechnej ocenie, USA mogłyby włączyć się w program modernizacji i rozbudowy marynarki wojennej Wietnamu, która wzbogaci się w najbliższych latach m.in. o rosyjskie konwencjonalne okręty podwodne projektu 636 Warszawianka i fregaty projektu 1166.1, typu Gepard (Kolejna wietnamska Warszawianka w listopadzie, 2014-08-18). Amerykańscy senatorowie przypominają też, że przedstawiciele wietnamskiego ministerstwa obrony od dawna interesują się możliwością odkupienia od USA co najmniej jednego z okrętów desantowych typu Wasp, które w najbliższych latach zostaną zastąpione w linii przez nowsze jednostki typu America (US Navy zwiększa stan posiadania, 2014-04-14). Waszyngton mógłby też zdecydować się na przekazanie Hanoi kilku fregat typu Oliver Hazard Perry, zwłaszcza, że w ciągu najbliższych 5 lat ze służby zostanie wycofanych 10 jednostek tego typu (Dziesiątki okrętów do wycofania, 2014-07-17).

Jeżeli członkom amerykańskiej legislatury uda się doprowadzić do zniesienia wspomnianego embarga, Wietnam stanie się kolejnym z regionalnych sojuszników USA, korzystających z amerykańskiej pomocy wojskowej. Do tej pory głównym beneficjentem były Filipiny, wzmacniające swoje siły zbrojne m.in. 2 fregatami typu Gregorio del Pilar, czyli ex-amerykańskimi Hamiltonami, użytkowanymi wcześniej przez USCG: BRP Gregorio del Pilar (PF 15) (ex USCGC Hamilton) i BRP Ramon Alcaraz (PF-16, ex USCGC Dallas) (Uzbrojenie filipińskich fregat, 2014-08-20), a także korwetami typu Pohang, przekazywanymi Manili przez Republikę Korei – innego bliskiego sojusznika USA (Koreańska donacja dla Filipin, 2014-06-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.