Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wietnamska pomoc dla Kambodży

Strategia i polityka, 15 września 2014

Wietnam udzielił Kambodży kredytu na modernizację techniczną sił zbrojnych.

Kambodżański budżet obronny, szacowany na około 450 mln USD (1,5 mld zł), jest jednym z najniższych w Azji. Bez wsparcia finansowego z zewnątrz, Phnom Penh nie byłoby w stanie zrealizować wielu pilnych programów zakupowych i modernizacyjnych / Zdjęcie: MO Kambodży

Według przedstawicieli wietnamskich władz, Hanoi udzieliło Phnom Penh kredytu w wysokości 22 mln USD (71 mln zł). Środki zostaną przeznaczone na zakup nowego i modernizację obecnie używanego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, na czym miałby skorzystać przemysł zbrojeniowy Wietnamu. Pieniądze pozwolą też na dokończenie budowy kwatery głównej kambodżańskiego dowództwa wojsk obrony powietrznej, mieszczącego się w stolicy kraju.

Udzielona Kambodży pomoc finansowa, to próba wybicia tego państwa ze strefy wpływów ChRL. Do niedawna, to właśnie Pekin był głównym sponsorem kambodżańskich programów zakupowych, oferując Phnom Penh pomoc materialną i szkoleniową (Kambodża odbiera Z-9, 2013-11-27). W zamian Chińczycy oczekiwali cichego wsparcia dla własnych planów ekspansji politycznej w Indochinach.

Wietnamska pomoc dla Kambodży jest kolejną odsłoną przybierającej w ostatnich miesiącach na sile rywalizacji polityczno-wojskowej Hanoi z Pekinem. Zagrożenie coraz bardziej ekspansywną polityką regionalną ChRL, dostrzeganą zwłaszcza na wodach Morza Południowochińskiego (Wietnam zbroi się przeciw ChRL, 2014-06-10), zmusiło władze Wietnamu do pozyskania serii konwencjonalnych okrętów podwodnych projektu 636 Warszawianka (Kolejna wietnamska Warszawianka w listopadzie, 2014-08-18) i fregat projektu 1166.1, typu Gepard. Wietnamczycy zdecydowali się też na ocieplenie stosunków z USA oraz ich regionalnymi sojusznikami (USA chcą dozbroić Wietnam, 2014-08-27, Japonia pomaga Wietnamowi, 2014-08-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.