Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wietnamska pomoc dla Kambodży

Strategia i polityka, 15 września 2014

Wietnam udzielił Kambodży kredytu na modernizację techniczną sił zbrojnych.

Kambodżański budżet obronny, szacowany na około 450 mln USD (1,5 mld zł), jest jednym z najniższych w Azji. Bez wsparcia finansowego z zewnątrz, Phnom Penh nie byłoby w stanie zrealizować wielu pilnych programów zakupowych i modernizacyjnych / Zdjęcie: MO Kambodży

Według przedstawicieli wietnamskich władz, Hanoi udzieliło Phnom Penh kredytu w wysokości 22 mln USD (71 mln zł). Środki zostaną przeznaczone na zakup nowego i modernizację obecnie używanego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, na czym miałby skorzystać przemysł zbrojeniowy Wietnamu. Pieniądze pozwolą też na dokończenie budowy kwatery głównej kambodżańskiego dowództwa wojsk obrony powietrznej, mieszczącego się w stolicy kraju.

Udzielona Kambodży pomoc finansowa, to próba wybicia tego państwa ze strefy wpływów ChRL. Do niedawna, to właśnie Pekin był głównym sponsorem kambodżańskich programów zakupowych, oferując Phnom Penh pomoc materialną i szkoleniową (Kambodża odbiera Z-9, 2013-11-27). W zamian Chińczycy oczekiwali cichego wsparcia dla własnych planów ekspansji politycznej w Indochinach.

Wietnamska pomoc dla Kambodży jest kolejną odsłoną przybierającej w ostatnich miesiącach na sile rywalizacji polityczno-wojskowej Hanoi z Pekinem. Zagrożenie coraz bardziej ekspansywną polityką regionalną ChRL, dostrzeganą zwłaszcza na wodach Morza Południowochińskiego (Wietnam zbroi się przeciw ChRL, 2014-06-10), zmusiło władze Wietnamu do pozyskania serii konwencjonalnych okrętów podwodnych projektu 636 Warszawianka (Kolejna wietnamska Warszawianka w listopadzie, 2014-08-18) i fregat projektu 1166.1, typu Gepard. Wietnamczycy zdecydowali się też na ocieplenie stosunków z USA oraz ich regionalnymi sojusznikami (USA chcą dozbroić Wietnam, 2014-08-27, Japonia pomaga Wietnamowi, 2014-08-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.