Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bazy FR i USA w Syrii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 stycznia 2016

Na północy Syrii, niedaleko od granicy z Turcją, nowe bazy wojskowe budują FR i USA. Według prezydenta Turcji, Recepa Erdogana, 200 Rosjan rozpoczęło budowę bazy na terenie lotniska Qamishli, które znajduje się na terenie kontrolowanym przez siły rządowe. Remontują oni i wzmacniają pas startowy, by mogły na nim lądować duże samoloty transportowe.

Według ujawnionej niedawno umowy z sierpnia 2015, obecność na terytorium Syrii rosyjskiej grupy lotniczej ma na celu utrzymanie pokoju i stabilizacji w regionie, ma charakter defensywny i nie jest skierowana przeciwko innym państwom / Zdjęcie: MO FR

Amerykanie rozpoczęli budowę swej pierwszej bazy na terenie Syrii zaledwie 50 km od Qamishli. Powstaje ona na dawnym lotnisku dla służb agrolotniczych i ma umożliwić sprawne operowanie śmigłowców transportowych i uderzeniowych. Według lokalnych źródeł, stacjonuje tam kilkudziesięciu żołnierzy amerykańskich sił specjalnych (Więcej wojsk USA w Syrii, 2015-11-09), którzy budują nie tylko lotnisko, ale i ośrodek dowodzenia. Baza znajduje się niedaleko granicy z Irakiem na obszarze kontrolowanym przez syryjskich Kurdów. Przedstawiciele USA w Bagdadzie potwierdzają aktywność swych wojsk w tym rejonie, odmówili jednak podania szczegółów (Kolejny sukces koalicjantów, 2016-01-22: USA bardziej aktywne na Bliskim Wschodzie, 2015-11-02) .

Rosja dysponuje już bazami w Syrii. Jeszcze z czasów ZSRS wywodzi się morska baza techniczno-zaopatrzeniowa w Tartus z około 100-osobowym personelem. 26 sierpnia 2015 FR i Syria zawarły umowę o utworzeniu bazy lotniczej Hmejmim w prowincji Latakija nad Morzem Śródziemnym. Niedawno ujawniono, że umowa jest bezterminowa i bezpłatna dla strony rosyjskiej. 30 września Rosjanie rozpoczęli z niej operację lotniczą przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (Uzbrojenie rosyjskich bombowców, 2015-12-01; Kontrowersje wokół zestrzelenia Su-24M, 2015-11-29). Z bazy Hmejmim operuje 50-60 śmigłowców i samolotów, które do 15 stycznia wykonały 5662 loty (Rosyjska interwencja w Syrii, 2015-10-13). Wspierają je samoloty dalekiego zasięgu, operujące z baz na terenie FR.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.